Kto sme

Ajka je slovenská značka oblečenia: originálna, nadčasová a kombinovateľná. Všetky šaty navrhujeme a šijeme na Slovensku s dôrazom na detail a precízne spracovanie.

Ako to vidí Andrejka, dizajnérka a duša firmy

 

            „Práve deti vo mne podporili túžbu tvoriť, ktorá sa vo mne ukrývala už od detstva.“

„Ako malé dievčatko som sedávala celé hodiny pri látkach, čo som našla v maminej aj babkinej skrini. Svet látok ma priam fascinoval, donekonečna som ich strihala a skúšala som ušiť oblečenie na moju milovanú bábiku Moniku. Mala som obrovskú radosť z každého kúska, viac či menej podareného. Ako som rástla, bábiky a šitie pre ne šli do úzadia a modelkou pre moju tvorbu som sa postupne stala ja sama. No keďže ako tínedžerku ma ovplyvňovala aktuálna móda a šitie nebolo vtedy práve „in“, naučila som sa pliesť svetre a vlnené kardigány a voľný čas som venovala „štrikovaniu“.

Neskôr, počas študentských čias  šlo do úzadia so šitím aj pletenie svetrov a moju kreatívnu dušu som zamkla do fiktívnej skrine spolu s nimi. V tom období ma zaujala a celkom pohltila organická chémia,  vyštudovala som odbor „Textilné vlákna“ na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie.  Potom prišlo zamestnanie, deti jedno po druhom a druhé po treťom v rozostupe 9 rokov.  Úplne prirodzene, ani som si to neuvedomovala, sa kreativita predierala opäť na svetlo. Počas tých dlhých rokov doma pri deťoch to vlastne ani inak nešlo. Nakupovala som vlnu, látky, filc….A bola som v tom až po uši……

Šila som pre deti doplnky do detských izieb ako závesy, posteľné patchworkové prikrývky, hracie deky, domčeky pod vyýšenú posteľ, vankúšiky… a pre tie najmenšie deti látkové knihy a rozkladacie hracie domčeky… S  myšlienkou pretvoriť moju záľubu do podnikania som sa pohrávala už dlhšie, naberala som odvahu, až som sa napokon odhodlala. Popritom som študovala interiérový dizajn a navrhovala interiéry. Na želanie zákazníčok som rozšírila ponuku  interiérových doplnkov, pribudli najmä obrusy a obliečky šité na objednávku. Bolo toho naozaj veľa, postupne som to prestala zvládať a mizla aj moja radosť zo šitia. Musela som sa teda rozhodnúť ako ďalej. Nebolo to ľahké, no vzdala som sa navrhovania interiérov a naplno sa začala venovať šitiu.

 

Každá kreatívna duša potrebuje zmenu a rovnako aj ja nenávidím stereotyp. Takéto pocity ma  priviedli ku zmene pôvodného názvu, loga aj portfólia a vznikla „AJKA“.

Myšlienku na šitie oblečenia mi vnukli deti, pretože som ich rada obliekala nápadito, vkusne a netuctovo – čo bolo vtedy takmer nemožné. Vznikalo veľa slovenských značiek, ktoré šili oblečenie pre ženy a najmenšie deti. No tie moje do kategérie najmenších už nepatrili, preto som pre ne s obrovským nadšením šila prvé kúsky nohavíc a šiat. Deťom sa oblečenie veľmi páčilo a hrdo si ho obliekali do školy.

Amatérsky sme nafotili prvé modely našich balónových šiat a vzápätí nás prekvapil obrovský záujem o tieto šaty. Za podpory okolia aj zákazníčok som vytvorila kolekciu rovnakých šiat pre mamy a dcéry, o ktorú bol neskutočný záujem. Prestali sme stíhať termíny a následne sme začali spolupracovať s krajčírskou dielňou. No našťastie pomerne rýchlo som pochopila, že toto nie je cesta, ktorou chcem ísť. Teší ma, že stále sú na Slovensku ženy, ktoré sa rady obliekajú jedinečne a nápadito a nemajú záujem o skladové modely. A my – „Ajka“ sme tu práve pre takéto ženy. Slovensko je malá krajina a my nechceme mať naskladnené desiatky či stovky kusov rovnakých šiat, preto všetky naše šaty opäť šijeme s radosťou a láskou v našom ateliéri a väčšinu z nich na objednávku.

Postupne, ako rástli naše deti, menila sa aj naša tvorba a ponuka a v súčasnosti šijeme už oveľa viac pre ženy ako pre deti. Veľmi nás teší, že sa k nám zákazníčky vracajú, niektoré majú doma aj 3-4 naše modely. Práve takéto si vyslovene žiadajú šaty, ktoré máme v ponuke len ako jediný originálny kúsok. Toto si nesmierne vážime a pre toto má naša práca zmysel.

Naše kontakty

info@ajka.sk

www.ajka.sk

+421 903 550 521

FB  INSTAGRAM  PINTEREST